Návštěva u Torajů
Den sedmý Sobota 15.12.2007
protože vypadá jak chodící mumie. Vítá nás a prohodí s námi pár vět anglicky, což nás fakt překvapuje. Martin nám pak říká, že si myslí, že je hodně bohatá a že až umře bude mít obrovský pohřeb. Vracíme se do Rantepaa plní dojmů, s pocitem, ze to za ty peníze stálo. Necháme se vyhodit ve městě u internetu a domlouváme se na zítra. Zase na 9 ráno. V internetové kavárně si půjčuji čtěčku na kartu a všechny fotky stahuji na flashku. Ještě, že jsem ji vzal. Pak jdeme koupit vodu a rikšou za 5 na hotel. Hrajeme žolíky a je to divný, zase jsem nejlepší. Ani nejdeme na večeři, protože oběd byl obrovský a jsme ještě plní. Ještě píšu deník a o půlnoci jdu spát.
Tím se mění plán. A jedeme hned do vesnice, kde se pohřeb koná. Martin se ptá, jestli mám ještě něco na sebe s dlouhým rukávem.Říkám, že ne, tak musíme jet zpátky do hotelu. Říká, že u chlapa to je v pohodě, horší by to bylo u Káti, ale ta má mikinu. Tak je to OK. Už cestou potkáváme kolonu aut a náklaďáků, které jedou na ceremonii. Máme trochu strach, jak na nás jako na cizince budou koukat. Ale k našemu překvapení nejsme vůbec nevítaní. Martin nám říká, že to bude velký pohřeb a že nebožtík je z té nejvyšší kasty. Taky že jo. Je tam asi 5 tisíc lidí. Cestou od auta potkáváme davy lidí, kteří nesou svázaná prasata, vedou buvoly a vůbec nesou dary. Přicházíme na plac, kde se ceremonie koná a tam leží asi 20 prasat na zemi (živých, zatím je všechno živé) Mezi nima běhá chlapík s mikrofonem a čte jména dárců a odkud jsou. Potom to zapisuje. Za chvíli kolem nás jde průvod. Martin nám říká, že to jsou smuteční hosté. Jdou si sednout do takového domu, který je postaven jen pro tuto chvíli. Za chvíli tam jde druhý průvod, který se s těma prvníma vítá. Martin říká, že to jsou pozůstalí, kteří přivítají každého takto příchozího. Ti druzí pozůstalí za chvíli odcházejí a těm prvním tam nesou občerstvení. A takhle se tam vystřídají během celého dne všichni příchozí. Okolo náměstí jsou postaveny (zas jen pro tuto chvíli) další domy, kde každá rodina tráví čas ceremonie. Za chvíli se začínají kolem náměstí srocovat lidi. Tak tam jdeme taky a vidíme, jak ke stromu přivazují býka. Vytahuji foťák akorát ve chvíli, kdy k němu přichází maník a podřezává mu krk. Dávám Kačce kameru ať točí. Je statečná a kameru drží a kouká na to . Jenže ji nezapnula.
Za chvíli mi jí dává, tak točím aspoň něco. Býka nechají vykrvácet a pak ho na místě v tom blátě stáhnou a rozporcujou. Maso nahází na kolečko a každé rodině, která přišla dají kus. Tento den je to jediný býk, kterého zabijí. Zbytek, těch dalších 24, až zítra, kdy slavnost pokračuje. Dnes zabijí všechny čuníky, ale už ne na náměstí a rituálně, ale někde vzadu. Mezi tím než se celý býk rozporcoval pokračuje vítání příchozích a odbavování prasat. Darů za ty tři hodiny co jsme tam bylo odbaveno hafo. Něco přes 100 prasat, která při tom nošení neuvěřitelně kvičela. Po celou dobu co jsme tam byli, byla atmosféra spíš jak na dožínkách než na pohřbu, ale my jsme měli oči navrch hlavy. Asi v poledne Martin přivedl zástupkyni rodiny nebožtíka, které jsme jako dar za pozvání dali onen karton cigaret. Poděkovali jsme za přijetí a ceremonii opustili. Cestou na oběd vidíme na poli opět neuvěřitelné množství lidí a buvolů. Martin nám říká, že to je další část ceremonie. Býčí zápasy, která té na které jsme byli předchází a s tou naší nemá nic společného. Tak zastavujeme a koukáme, jak je majitelé býků honí po poli a nutí k zápase. Je to vzrušující, když se tam honí 800kilová hovada. Máme štěstí a tak pár zápasů vidíme. Asi po půl hodině to končí. Tak odjíždíme na oběd. Jedeme se podívat do takové dílny, kde ručně předou bavlnu a tkají . Kupujeme si jeden šátek. Jedeme do vesnice, kde jsou stromy obalené netopýry. Martin na jeden leze a třese s ním, abychom je viděli letět. Jsou to obrovští netopýři se skoro metrovým rozpětím křídel. Pak se jedeme podívat do vesnice, která je hodně stará. Tam kupujeme nějaké suvenýry (vanilku v ozdobné dóze, Kačka korále a já mačetu v ebenovém pouzdře a s rukojetí z buvolího rohu. Původní cena 195 tis. usmlouváno na 150 tis. Korále taky tak nějak. Pak jedeme do vesnice, kde kromě hrobů jsou ještě vztyčené takové obrovské kameny, což je jen pro tu nejvyšší třídu jako další náhrobek. V pohřebišti si prohlížíme rozdělaný hrob ve skále. Je to díra metr x metr a půl x dva metry. Martin říká, že to dělají ručně a trvá to i několik let. Síla. V 18 hodin se vracíme do hotelu, kde se loučíme s Martinem a řidičem. Martinovi dáváme nějaký drobný navíc, protože si myslíme, že pro nás udělal maximum. Potěšilo ho to. Na hotelu nás nechají se vysprchovat, za což jsme vděční a do odjezdu autobusu si krátíme čas kartami. Zase jsem vyhrál.
V půl devátý jdeme na křižovatku, kde nás má vyzvednout autobus. Asi ve tři čtvrtě jeden zastaví a řve Makassar. Tak se do něj cpeme, ale není náš. Je to jiná společnost. Takhle zastaví ještě asi tři. Pak přijíždí autobus naší společnosti. Z okna řve chlap Makassar, tak máváme, že jo, ale autobus i to mastí dál a my stojíme na křižovatce jak opaření, protože to je naše jediné spojení na let na Bali. Místní puberťáci z toho mají strašnou legraci, ale nám do smíchu není. Na křižovatce je pár místních na motorkách, kteří se nám snaží pomoct, ale neumějí anglicky. Snaží se na číslo jízdenky dovolat do přepravní agentury, ale tam to nikdo nebere. Říkají, že snad něco jetě jede v deset, ale moc tomu nevěříme. V půl desátý Kačka s jedním na motorce objíždí do kanceláře domluvit co bude. Já zůstávám s báglama na místě s tím, že když něco přijede, tak to zdržím a dovolat se jí, ať se okamžitě vrátí. Za 15 minut přijíždí autobus. Mávám na něj jak o život a do toho slyším řvát Káču, která jede za ním na motorce: „Zastav ho, ten je náš!“ A opravdu je náš. Naše místa jsou volná. Akorát má skoro hodinu zpoždění a ten co ujel byl prý jiný, ale to jsme nevěděli. V autobuse mi pak říká, že když přijeli k tomu kanclu, viděli akorát odjíždět ten autobus. Tak to hned otočili a jeli jak o život, aby ho dohnali. Ještě jsme mu dali 10 tis. za ochotu. Na závěr trochu stresu, ale už si to mastíme do Makassaru. Autobus je pohodlný. Tolik místa jsme ještě nikdy nikde v autobuse neměli. Za chvíli už spíme.
Náhledy fotografií ze složky U Torajů - Rantepao